Бебето - Харви Карп

Д-р Харви Карп е един от най-доверените педиатри в Америка и експерт в детското развитие. Той е преподавател във факултета по медицина на USC School of Medicine и член на Американската академия по педиатрия. Д-р Карп практикува педиатрия в Лос Анджелис в продължение на 25 години. Неговите забележителни открития и уникална способност да превежда комплексната наука в ефективни техники са помогнали на милиони родители по света да разберат нуждите на децата си.

Неговите книги „Най-щастливото бебе“ и „Най-щастливото дете“ предоставят ефективни техники за справяне и разбиране на психологията на бебето и детето и необходимата информация за корените и потребностите на малките от раждането до периода на ранното детско развитие. Книгите са издадени в България от Сиела и могат да се намерят в повечето книжарници.


През първите седмици след раждането бебешкият плач е интензивен. Това се отразява негативно както на бебето, така и на неговите родители. Обикновено бебетата стават по-раздразнителни привечер и това състояние може да продължи часове. Родителите стават разтревожени, фрустрирани и много уморени.

Изтощението от продължителния плач създава огромен стрес в семействата, а това може да доведе до конфликти и дори депресия. В допълнение, решенията, които взимаме в моменти на преумора и силен стрес са почти задължително неправилни. Заспиването с бебе на ръце на дивана например или на друго неподходящо място, увеличава риска от задушаване на бебето.

Повечето лекари определят коликите като загадка. Според теорията на Карп бебетата се раждат 3 месеца по-рано, което ги прави неподготвени за живота навън. Според неговата теория, за да се успокои бебето трябва да се имитират подобни на утробата звуци и състояния. Така д-р Карп достига до 5-те техники за успокояване на бебето.

1) Повиване. То пресъздава плътното притискане на матката и е крайъгълният камък на успокояването. Бебетата не трябва да са увити по цял ден обаче, а само по време на сън.

2) Поставяне на страни или на рамо с опора на корема. Гърбът е единственото сигурно място за сън, но това е най-лошата позиция за успокояване при раздразнение. След като сте го повили, може да го гушнете на гърдите или на рамото си и да му дадете опората, от която се нуждае.

3) Шшшт. Противно на мита, че бебетата се нуждаят от пълна тишина, за да спят, те имат нужда от интензивен и подходящ шум. В утробата, звукът от притока на кръв е по-силен от този на прахосмукачката. Най-добрият начин да се имитират тези звуци е „бял“ шум (сешоар, прахосмукачка, запис на подобни звуци).

4) Люлеене. Животът в утробата е изпълнен с движения. Използвайте бързи, малки движения, за да успокоите плачещото бебе. Винаги осигурявайте опора на главата и врата на бебето.

5) Сучене. Може да използвате биберон или да кърмите.


Техниката работи тогава, когато всяка стъпка се изпълни с точната последователност.

Освен тези техники, в книгата на Харви Карп може да намерите отговорите на редица въпроси, свързани с детското развитие, поведението на бебето и своето собствено.


източници:

www.happiestbaby.com

За всеки родител

Развитие до 2 години

Емоциите са двигателят, чрез който децата изпълняват своите цели и основното им средство за комуникация. Новородените показват общи модели на раздразнение и вълнение. Едва по-късно през първата година се развиват емоционалните изрази като радост, изненада, тъга, отвращение, гняв и страх.

Кърмене

Световната Здравна Организация (СЗО) силно препоръчва кърменето да продължи задължително през първите шест месеца, като единствен източник на храна и вода (освен в случаите, когато това е невъзможно, поради възникнали проблеми).